• Haziran 24, 2020

  Koyu rujlar nasıl kullanılmalı ve kimler tercih etmeli?

  Özellikle koyu rujlar her zaman dikkat çeken ve kadınsı renklerdir. Bu nedenle de hata kabul etmeyen simetrik uygulamaları gerektirir. Uygulama yapacak kişinin özellikle ruj uygulamadan önce kalem yardımı ile kontur çalışması yaparak dudak çizgisi üzerinde çerçeve yapması gerekir.

  Makyajın temel kuralı olan koyu rengin gizlediği açık rengin ise ortaya çıkardığı kuralı dikkate alındığında özellikle büyük ağız yapısına sahip kişiler koyu renk rujları dudağın orta kısmına uygulamalıdır. Kenarlara doğru ise renk açık renk olarak uygulanmalıdır.

  Dudak çevresinde mimik çizgileri olanlar koyu renk ruj sürdüklerinde kesinlikle kalem ile kontür çalışması yapmalıdır. Aksi takdirde ruj mimik çizgilerinin arasına dolar ve onları daha belirgin kılar.

  Buğday ten rengine sahip kişiler özellikle gül kurusu ve koyu kırmızı ruj renklerini daha fazla tercih etmelidir.

  Koyu tenli ya da bronz ten rengine sahip kişiler koyu çilek renginde kırmızı ruj renklerini daha iyi taşırlar. Ayrıca dudak parlatıcısı olarak da kırmızı renkleri tercih edebilirler.

  Gece makyajında koyu renk özellikle de siyah renginde far kullanılacak ise ten rengi bir ton daha açık renk fondöten ile boyanır, göz altına daha aydınlık renk ile ışık verilir, allık rengi koyu olarak uygulanmaz ve böylece koyu kırmızı, bordo ya da gül kurusu gibi renklerde ruj uygulamasına zemin hazırlanmış olur.

  MAKYAJ, RUJ
 • Haziran 24, 2020

  KRYOLAN’DAN PÜF NOKTALAR

  Eyeliner nasıl sürülmeli?

  Eyeliner göz makyajının en zor sürülen aşamasıdır. Bunun nedeni kalınlığı ya da inceliği, nerede başlayıp nerede bitmesi gerektiği ile sürülme açısının önemidir. Bu noktada göz - kaş mesafesi , iki göz arası mesafe ve göz kapağının düşük olması gibi veriler değerlendirilerek uygulama yapılmalıdır.

              *Göz – kaş mesafesi yakın olan kişiler öncelikle kaşlarını inceltmelidir. Özellikle bu göz yapısına sahip kişiler koyu renklerden kaçınmalı ve eyelinerlerini ince sürmelidir.

              *Birbirine yakın gözlerde eyeliner gözpınarına kadar sürülmez yani yarım olarak uygulanır.

              *Birbirine uzak gözlerde eyeliner gözpınarından başlayarak sürülmeli ve özellikle koyu renkler tercih edilmelidir.

              *Göz kapağı düşük ise bu durumda eyeliner gözün dış kısmında daha açılı bir şekilde uygulanır.

  Göz makyajı nasıl uygulanmalı?

  Göz makyajında önemli olan göz şeklidir. Yakın, uzak, büyük, küçük ya da düşük göz kapağı şekli farın nasıl uygulanacağını belirler.

  Yakın gözlerde; Açık renk far gözün iç kısmına, koyu renk far ise dış kısmına uygulanır. Maskara özellikle kirpiklerin dış kısmına daha yoğun bir şekilde sürülmelidir. Eyeliner göz pınarından değil göz bebeği başlangıç olarak alınarak yarım sürülmelidir.

  Uzak gözlerde; Koyu renk far gözün iç kısmına, açık renk far ise dış kısmına sürülmelidir. Maskara yoğun bir şekilde tüm kirpiklere uygulanır. Eyeliner kirpik dibinin tamamına uygulanmalıdır.

  Burnumuz büyükse nasıl makyaj yapmalıyız?

  Baz makyaj sonrası yüzde gölgelendirme ve aydınlatmalarla anatomik düzeltmeler yapılır. Bu noktada açık rengin ortaya çıkardığı, koyu rengin gizlediği kuralından yararlanılır. Renk seçiminde fondötenin 2 ton koyusu ya da 2 ton açığı tercih edilir. Yayvan burunlarda koyu renk fondöten burun kanatlarına uygulanır ve açık renk fondöten burun üzerine (eğer kemer yoksa) uygulanır.

  Burun uzun ise ucuna yine koyu renk fondöten uygulanır.

  Gözlerimiz küçükse nasıl makyaj yapmalıyız?

  Küçük gözlerde; aydınlık renkler tercih edilmelidir ve özellikle göz içine beyaz ya da kırık beyaz renklerde kalem sürülmelidir.

  Gözlerimiz büyükse nasıl makyaj yapmalıyız?

  Büyük gözlerde; koyu ve mat renkler tercih edilmelidir ve göz içine siyah renk kalem sürülmelidir.

  Dudaklarımız inceyse nasıl makyaj yapmalıyız?

  Kırık beyaz kalemle dudak kontörünün dışından hat çizilir sonrasında rujun rengine uygun kalemle kontör çizilir ve parlak renklerden oluşan ruj tercih edilir.

  MAKYAJ
 • Haziran 24, 2020

  KRYOLAN SORU & CEVAP

  Gelin makyajı nasıl olmalıdır?

  Gelin makyajı aslında gece makyajına ait tüm unsurları yaptığımız bir makyaj çeşididir. Burada önemli olan gelinlik modelinden, organizasyonun yapılacağı mekana ve gelin adayımızın kişiliği dahil olmak üzere birçok veriyi dikkate alarak uygulamanın yapılmasıdır. Özellikle göz makyajı belirgin olmalı ama koyu renkler yerine parlak ve çarpıcı renklerin kullanılmasına dikkat edilmelidir. Uygulama alanları özellikle birbirinden ayrılmalıdır. Yani göz altları aydınlatılmalı, allık belirgin olmalıdır. Kaşlar, yüz ve göz şekline göre doğru alınıp şekillendirilmeli. Makyajın uzun süre yüzde kalması sağlanmalı, bunun için özellikle makyaj sabitleyicisi uygulanmalıdır. Dekolte rengi ile yüz rengi arasında fark olmamasına dikkat edilmeli, ayrıca sim ve takma kirpikler mutlaka kullanılmalıdır.

  Güzel bir gelin olmanın püf noktaları nelerdir?

  Güzel gelin olmak için öncelikle gelin adayımızın kendini profesyonellere emanet ettiğinden emin olması gerekir. Bunun için de mutlaka en az bir hafta öncesinden deneme makyajı yaptırmalıdır. Ayrıca makyaj uygulamasında kullanılan ürünlerin de profesyonel olmasını tercih etmelidir. Sonrasında gelinlik, mekan ve kişilik gibi unsurların makyaj uygulaması ile bir ahenk oluşturmalı   yani gelin adayımızın düğün günü kendini dünyanın en güzel kadını hissetmesi sağlanmalı. Ayrıca yüzde mutlaka makyaj öncesi underbase aşamasın yapılmasına dikkat edilerek yüzde flash etki yaratılmalı aksi takdirde yorgunluk gibi durumlar makyajın kalitesini olumsuz etkiler ve makyajın gün boyu aynı kalitede gözükmesi imkansızlaşır. Makyajın sabitlenmesi ve akması engellenerek makyaj kalitesi kalıcı kılınmalı. Dekolteye mutlaka uygulama yapılmalı ve yüz – dekolte bütünlüğü sağlanmalı.

  Mevsimlere göre gelin makyajı nasıl olmalıdır?

  Düğün organizasyonunun yapılacağı mekan mevsimlere göre paralellik gösterir. Özellikle yazın açık mekanlar, kışın ise kapalı mekanlar tercih edilir. Açık mekanlarda  makyaj daha soft, kapalı mekanlarda ise daha çarpıcı olmalıdır.

  Gelin makyajının profesyonel bir kişi tarafından yapılması neden önemlidir?

  Gelin makyajı asla hata kabul etmez çünkü o günü ölümsüzleştiren fotoğraflar hayatımızın sonuna kadar sakladığımız anılarımızı temsil eder. Bu nedenle yapılacak makyajın kalitesi ve sonucunu ancak mesleğinde profesyonel olan makyaj sanatçıları sağlar. Bu konuda gelin adayımız uygulama yaptıracağı kişiye mutlaka deneme makyajı yaptırmalıdır. Hatta daha önce yaptığı uygulamaların resimlerine bakarak karar vermelidir.

  Lekeli ciltlere nasıl bir makyaj uygulaması yapılmalıdır?

  Lekeli ciltler makyaj öncesi kamuflaj yapılmasını gerektirir. Özellikle yüzde var olan pigment lekeleri, ameliyat izleri, dövme ya da göz altı morlukları gelin adayının talebi doğrultusunda mutlaka kapatılmalı. Bu uygulama için baz makyaj diye tanımlanan fondöten öncesi bölgesel ya da genel uygulama yapılmalı. Özellikle yoğun pigment içeren Kryolan ürünleri arasında yer alan Dermacolor serisi bu amaca hizmet eden bir üründür. Sonrasında yapılacak makyaj bu uygulama sonrasında çok daha etkili sonuç doğuracaktır.

  Gelin makyajında kirpikleri kısa olanlara nasıl bir çözüm bulunabilir?

  Gelin makyajında göz makyajı çok önemlidir. Bu nedenle de özellikle bütün ya da tek tek olan çeşitleri ile takma kirpikler kullanılmalıdır. Ayrıca taşlı ya da yıldızlı gibi daha çarpıcı olan çeşitlerle makyajın abartı derecesine göre tercihler de yapılabilir.

  MAKYAJ